Yunanistan Online Kumar vergisini %35’e çıkarıyor

yunanistan kumar vergisini arttiriyorVergi gelirinde ekstra €54 Milyon gelir elde etme amacıyla, Yunan hükümeti online kumar operatörlerine uygulanan vergiyi %30’dan %35’e çıkarmak için harekete geçti. Ülkenin sıkıntılı halden kurtulması için çabalayan Yunanistan iktidar partisi Syriza çözüm yolu olarak bu tip seçeneklerle halkın karşısına çıkıyor. Geçen hafta onaylanan yasa tasarısıyla Yunanistan parlamentosu Yunan piyasasına girmeyi hedefleyen yeni operatörleri de bu şekilde caydırma peşinde. Bir bakıma kâr elde etmek, bir bakıma da kumar alışkanlığını azaltma amacı güdülmüş.

Bu vergi ülkenin kendini borç veren uluslararası kuruluşların yardımı kapsamına girebilmesi, ülkenin biraz daha iyiye gitmesi için ‘kesinlikle gerekli’ etiketiyle iktidar partisi Syriza tarafından ortaya çıkartıldı. AB’nin son yasaları gereğince 1.5 milyar €’ya yükselten yardım fonunun %3.5’u Yunanistan tarafından karşılanması gerekiyor. Kısaca ülkenin biraz nefes alması için ‘kesinlikle gerekli.’

Online kumara gelen bu vergi ülkeyi biraz hareketlendirdi. Online kumarla kalmayacağı düşünülen bu yasanın birkaç sektörü daha içine alacağı düşünülüyor. Fuel Oil, e-sigara, ödemeli TV, lüks mal ve alkol vergilerinin de kapıda olduğu ve yakın zamanda yasalaşması bekleniyor.

%35 verginin yürürlüğe girmesi 2017 başlangıcını bulacak gibi duruyor. 24 tane lisanslı online kumar operatörü 2011’den bu yana geçici lisansla Yunanistan’da hizmet veriyorlar. Eğer 2016’dan sonra da hizmet vermek istiyorlarsa lisanslarını yenilemeleri ve bu vergiyi kabul etmeleri gerekiyor.

Geçici lisanslarıyla işlemlerine devam eden 24 online kumar operatörü bu uygulamayla 2021’e kadar kalıcı lisanslandırılacaklar. Her operatör için 3 milyon € civarında ücretler ayarlandığı dedikodular arasında yer alıyor. Dedikoduların arasında kendine yer bulan başka bir durum ise; Devlete ait olan online kumar operatörü OPAP, 2015 yılından bu yana AB yasaları gereğince %35 üzerinden vergilendiriliyordu. Bunun için de diğer online kumar oynatıcılarına böyle bir vergilendirilmeye gidildiği söyleniyor.

Kaynak: BahisMedya

Yorumunuzu Yapın "Yunanistan Online Kumar vergisini %35’e çıkarıyor"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien