Onaylanan kanunla yasadışı kumar oynatma cezası arttı

Adalet Bakanlığı binasıAdalet Bakanlığı TCK ve CMK’da değişiklik yapılmasının öngören yeni kanunu hazırladıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunmuştu. Cumhurbaşkanının onaylaması ile birlikte Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren TCK’da yapılan yeni değişiklikler ile bazı suçların cezaları arttırıldı.

Doğan Haber Ajansı’nın geçtiği haberde, 103. maddede yapılan değişiklik ile birlikte çocuklara yönelin cinsel istismar suçunun cezaları yükseltildi. Mağdurun 12 yaşından küçük olması durumunda, sarkıntılık suçunun alt sınırı 3 yıldan 5 yıla, tasaddi suçunda alt sınır 8 yıldan 10 yıla, nitelikli istismar suçunun alt sınırı 16 yıldan 18 yıla çıkarıldı.

YASA DIŞI KUMAR OYNATANA 1 YILDAN 3 YILA KADAR HAPİS

179. maddede yapılan değişiklikle trafik güvenliğini tehlikeye sokanların suçları 1 aydan 3 aya yükseltildi. Fuhuş reklamı yapmak için görüntü hazırlamak, metin yazılı ürünler bastırma, dağıtma ve yayma fiillerini işlemek suç kapsamına alındı. Kumar oynamak için yer ve imkan sağlamak suçunun cezası yükseltilerek, suç olarak öngörülen cezanın alt sınırı 1 aydan 1 yıla, üst sınır ise 1 yıldan 3 yıla çıkarıldı. Adli para yaptırımı olarak uygulanan cezanın alt sınırı 5 günden 200 güne yükseltildi. Uyarıcı madde ve uyuşturucu kullanan şahıslar, tedavi olmak istediklerinde, sağlık mensupları ve kamu görevlilerinin ilgili makamlara bu durumu bildirmeleri zorunluluğu kaldırıldı.

Yeni kanunla cezada alternatif çözüm yöntemleri konusunda da düzenlemelere gidildi. Uygulanabilen suçların sınırı 3 aydan 6 aya çıkarılırken, ön ödemenin de kapsamı genişletildi. Uzlaşma kapsamı içine de tehdit, hırsızlık ve dolandırıcılık gibi yeni suçlar eklendi. Suça yönlendirilen çocuklar için lehte düzenleme ile birlikte, üst sınırı 3 yılı geçmeyen adli para cezası ve hapis gerektiren suçlarda uzlaştırma girişiminde bulunulması düzenlendi.

Alternatif Çözüm Usulleri Daire Başkanlığı adı altında yeni bir bölüm oluşturuldu. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alacak olan bu bölüm; alternatif usullerin hakkaniyetli bir şekilde uygulanmasını denetlemek, uygulamaları takip edip çözüm önerileri geliştirmek ve uzlaştırmacıların seçiminde usul ve esasları belirlemek üzerine çalışacak.

Yorumunuzu Yapın "Onaylanan kanunla yasadışı kumar oynatma cezası arttı"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien