Milli Piyango’da oyun bağımlılığı tedbirleri kaldırıldı

Milli Piyango bagimliligi tedbirleri yasadan kaldırıldıMilli Piyango yönetmeliğinde yapılan değişiklikle lisans ihalesinin sonucunda Danıştay‘ın görüşü sorulmayacak, lisans sahiplerinin bağımlılıkla ilgili tedbir yükümlülüğü ise kaldırılıyor.

Şans Oyunları Lisansının Verilmesi, Lisansa Konu Faaliyetlerin Düzenlenmesi ve Denetlenmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre ihale sonucunda Danıştay’ın görüşünün alınmasına gerek olmayacak. Ayrıca oyun bağımlılığına ilişkin tedbir alınmalı şartı kaldırıldı.

Değişiklik kapsamında, şans oyunları lisansı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Milli Piyango ve ihale üzerinde kalan şirket arasında imzalanarak yürürlüğe girecek. İlgili yönetmelik maddesinde “belirlenen şartları sağlayan şirket arasında parafe edilen lisans sözleşmesinin, düşüncesi alınmak üzere Danıştay’a gönderilmesine” ilişkin ibare kaldırıldı.

Yönetmeliğin lisans alan şirketin, oyun bağımlılığının önlenmesi konusunda gerekli tedbirleri almasına ilişkin 26. maddesinde geçen “oyun bağımlılığı” ibaresi de yürürlükten kaldırılan ibareler arasında yer alıyor. Yönetmelikle ayrıca “aynı gün içinde birden fazla çekiliş yapılan oyun türleri”ne izin verilmemesine ilişkin maddede birden fazla çekiliş ibaresi “ikiden” olarak değiştirildi.

Düzenlemeye göre, lisansa konu şans oyunlarını düzenleme hak ve yetkisi lisans süresince münhasıran lisans sahibine ait olacak. Lisans sahibi, lisansı kısmen veya tamamen başkasına devredemeyecek ancak lisans sahibi tarafından operatörlük ve destek hizmetlerinin alınmasıyla lisans sahibinin ortaklık yapısında düzenleme ve lisans sözleşmesi hükümlerine uygun meydana gelecek değişiklikler lisansın devri olarak değerlendirilmeyecek.

Lisansa konu şans oyunları faaliyetlerinin tamamı alt yüklenicilere yaptırılamayacak. Maliye Bakanlığı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, lisans süresince lisansa konu şans oyunlarını düzenleyemeyecek ve bu oyunlar için ayrı bir lisans veremeyecek.

Lisans sahibi, kalan lisans süresiyle sınırlı olmak üzere yeni lisans sahibinin faaliyete geçiş tarihine kadar bu hakların kullanılmasını engelleyemeyecek. Lisans sahibi bu hakların kullanılması karşılığında da herhangi bir bedel veya hak talebinde bulunamayacak.

Lisans sahibinin yeni oyun tasarımına veya mevcut oyunlarda değişiklik veya geliştirme yapılmasına ilişkin talebi Genel Müdürlüğe ulaştığı tarihten itibaren en geç 30 gün içinde Yönetim
Kurulunca onaylanacak. Lisans sahibi tarafından hazırlanan oyun planları, incelenmek ve değerlendirilmek üzere Genel Müdürlüğe ulaştığı tarihten itibaren en geç 30 gün içinde Yönetim Kurulunca onaylanacak veya gerekçesi belirtilerek iade edilecek.

Lisans sahibi, bir takvim yılı içinde elde ettiği hasılatın yüzde 1’ini aşan reklam, sponsorluk ve promosyon harcamalarının yüzde 25’ine tekabül eden tutarı izleyen yılın nisan ayının sonuna kadar Genel Müdürlük hesaplarına yatırmakla yükümlü olacak ve bu tutarları Genel Müdürlük payından mahsup edemeyecek.

Kaynak: Dunyabulteni.net – Dünya Bülteni Haber Merkezi

Yorumunuzu Yapın "Milli Piyango’da oyun bağımlılığı tedbirleri kaldırıldı"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien