Milli Piyango ve At Yarışları Türkiye Varlık Fonuna Devredildi

Milli Piyango biletleriBakan Naci Ağbal açıkladı: Milli Piyango ve At yarışları birlikte özelleştirilecek. Bir paket halinde özelleştirilmesi tamamlanacak olan Milli Piyango ve At yarışlarının Türkiye Varlık Fonuna devri de gerçekleştirildi.

49 YILLIĞINA VARLIK FONUNA DEVREDİLDİ

Maliye Bakan Ağbal, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndaki Milli Piyango için mevcut ihale sürecinin ortadan kalktığını, 49 yıllığına Varlık Fonu’na devredilen MP lisansları ve At yarışlarının birlikte değerlendirilmesini öngördüklerini ifade etti.

NTV haber kanalının sorularını yanıtlayan Ağbal, “Şu anda Mart ayında MP için teklif alma süreci ortadan kalktı… MP için ÖİB’nin ihale süreci var, Mart’ta tekliflerin alınması söz konusuydu; at yarışları ve MP’nin birlikte değerlendirilmesini öngördük” dedi.

Resmi Gazete’nin Cuma günkü sayısında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile OHAL kapsamında At Yarışları Hakkında Kanun’a eklenen hüküm çerçevesinde yurt içinde ve yurt dışında at yarışları üzerine müşterek bahis oynatma, at yarışlarını düzenleme ve Piyango, Hemen-Kazan, Sayısal Loto, Şans Topu, On Numara ve Süper Loto oyunları ile ilgili mevzuat dahilinde izin verilebilecek olan ayrıca benzer şans oyunlarına ilişkin lisanslar 49 yıllığına Türkiye Varlık Fonu’na devredildi.

Ağbal, Milli Piyango özelleştirilmesinde Kamuya en fazla kaynak getirecek yöntemin titizlikle seçileceğini de belirterek, “Varlık Fonu tarafından At yarışları ve Milli Piyango’nun hangi yolla özelleştirmeye konu edileceği konusu çalışılacak” dedi.

MİLLİ PİYANGO VE AT YARIŞLARI BİRLİKTE ÖZELLEŞTİRİLECEK

Maliye Bakanı Ağbal konuya ilişkin açıklamaları şöyle sürdürdü; “İki lisansın birlikte değerlendirilmesi varlıklara olan talebi de artıracak, daha kapsamlı bir özelleştirmeye imkan sağlayacak. Milli Piyango özelleştirilmesi ile ilgili bir süreç halihazırda var, ancak yaptığımız değerlendirmede iki özelleştirme uygulamasının bir bütün olarak değerlendirilmesini öngördük. Milli Piyango ile ilgili Varlık Fonu’nun önümüzdeki dönemde yapacağı çalışmalar at yarışına bağlı olarak yapılmak zorunda değil, ama varlık Fonu fırsatları birlikte değerlendirecek” şeklinde konuştu.

Ekonomistler, MP gibi yüksek gelir getirecek olan özelleştirmelerden elde edilen gelirlerin doğrudan bütçeye aktarılmamasının bütçe gelirlerinde derin yaralar açabileceği konusunda uyarılar yapıyorlar.

Yorumunuzu Yapın "Milli Piyango ve At Yarışları Türkiye Varlık Fonuna Devredildi"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien