Milli Piyango ihalesi yeniden başlıyor

milli piyango bileti, bilet çeken bir müşteriİlk ihalesi geçen yıl yapılan Milli Piyango İdaresi’nin özelleştirilmesi, ihaleyi en yüksek teklif olan 2 milyar 755 milyon dolar vererek kazanan Net Şans-Hitay Ortak Girişim Grubu’nun dövizde yaşanan dalgalanma sonucunda sorumluluklarını yerine getirememesi, ikinci olan grubun da parayı yatıramaması ile birlikte iptal süreci yaşanmıştı.

Geride bıraktığımız dönemde hükümet şartnamede eleştiri olan bazı noktaları değiştirerek yeni ihale taslağını hazırladı. 5 Ağustos 2016 olarak açıklanan başvuru tarihi, başvuran sayısındaki artış nedeniyle biraz daha ileri atıldı. Sürenin uzatılma nedenleri arasında; “ortak girişim grupları arasında değişim yapma” talebi yer alıyordu.

Başvuru sürecine dahi yapılan açıklamalara göre; ön yeterlilik için son başvuru tarihi 14 Ekim’e, son teklif verme günü ise 8 Kasım’a ertelendi.

Yine uzun bir ihale sürecinin yaşanacağı özelleştirmede, saflar şimdiden belli gibi;

-Net Şans ve ABD’li ortağı Scientist Games, Çorumlu Kuyumcu Ahlatçı, ERG.

-İlk yapılan ihaleye Net Şans ile birlikte giren Hitay ise bu ihalede ayrı olarak yer alacak.

-Geçen sene Yönetim Kurulu’ndan çıkan ihaleye girmeme kararından sonra özelleştirmeye katılmayan Turkcell’in tavrı henüz net değil.

İHALEYE HAZIRLAR

İlk yapılan ihaleye Net Şans-Hitay Ortak Girişim Grubu’yla katılıp kazanan fakat dolarda yaşanan büyük türbülans sonucunda aldığı ek sürelerden sonra bile sorumluluklarını yerine getiremeyen Net Holding, ABD’li yeni partneri Scientist Games ile yürüme kararı alarak, ihale hazırlık sürecini çoktan başlatmış. Net Holding Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Hande Tibuk bu işin bizzat sorumlusu durumunda. Şartnamedeki değişikliklerin olumlu seyri Net Holding’in de karar aşamasını hızlandırmış. Ödeme şeklinde peşinatın yüzde 40’tan yüzde 20’ye indirilmesi, günde birden fazla çekiliş yapılabilme kararı ve münhasırlık (başkası bu alana giremeyecek) kararı alınması Hande Tibuk ve ekibinin ihaleye daha ciddi bir şekilde hazırlanmasına vesile olmuş. Tabi ki bu hazırlanmanın büyük bir bölümünü işin finans kısmı oluşturuyor. İhale bedelinin yüksek miktarlarda olması ve ilk ihalede yaşanılan hayal kırıklığı Net Holding’in ince eleyip sık dokumasını sağlamış. ABD’li deneyimli partneri Scientist Games ile birlikte 26 ülkede piyango işletmesi üzerine anlaşmalar yapan Net Holding, işin finansman modelini nasıl gerçekleştireceklerine dair ipuçlarını henüz paylaşmadı.

Milyar dolarların konuşacağı talih kuşu ihalesi, kimin şansı olacak? Eski hatalardan ders alan Net Şans’ın mı, artık yalnız yürüyen Hitay’ın mı, yoksa ihaleye sürpriz bir katılım gerçekleştirebilecek olan büyük bir grubun mu zaman bize gösterecek.

Yorumunuzu Yapın "Milli Piyango ihalesi yeniden başlıyor"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien