İnternet kafelerde bir çok oyuna yasak geliyor

GTA oyunu bir çok ilde net kafelerde yasaklanıyorAntalya, Balıkesir ve Erzurum Valilikleri değişik gerekçelerle internet kafelerde bir çok oyunun oynanmasını yasakladı. Gerekçeler arasında “İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik”, ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi hakkında kanun’ ve “İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik” gibi değişik düzenlemeler bulunuyor. Yasağın kısa sürede Türkiye genelindeki tüm illere yayılacağını ve bu yasağı yasalaştırmayı amaçlayan yeni bir kararname çıkacağını ön görmek mümkün.

Antalya’da 18 yaşından küçüklere kimi oyunlar yasaklandı

ANTALYA Valiliği, 18 yaşından küçük çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek GTA, Call Of Duty, Half Life ve Metin2 gibi oyunların, internet kafelerde ve elektronik oyun yerlerinde oynanmasını il genelinde yasakladı.

Antalya Valiliği tarafından alınan kararla, 18 yaşından küçüklerin internet kafelerde ve elektronik oyun yerlerinde, ’Bloodrayne, Bloodrayne 2’, Grand Theft Auto (GTA), Epidos from Liberty City, ’San Andreas’, ’Grand Theft Auto 3, ’Grand Theft Auto 2’, ’Grand Ilieit Auto (Add OK)’, ’Hitman’, ’Global Operations’, ’Sniper Elite’, ’Battlefield Vietnam’, ’Wolfenstein’, ’The Godfather’, ’The Godfather II’, ’Metin2’, ’Knight Online’, ’Call Of Duty’ ve ’Half Life’ adlı oyunların oynanmasının yasaklandığı kaydedildi.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE YASAK

Açıklamada, yasaklanma gerekçesi, 23 Mayıs 2007 tarih ve 26530 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5651 sayılı ’İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi’ hakkında kanuna dayandırıldığını belirtildi. Yasak konulan oyunların uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik edebileceği kaydedildi.

Kaynak: Hurriyet.com.tr – Akif ARICI – DHA – 20.01.2016

Balıkesir’de internet kafelerde 6 bilgisayar oyununa yasak

Balıkesir Valiliği yoğun şiddet, hırsızlık, argo, kan, cinsellik, alkol, uyuşturucu kullanımı gibi temalar içeren 6 bilgisayar oyununun internet kafelerde oynatılmasını yasakladı.

Valilik, “İşyerlerindeki bilgisayarlarda, uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşındaki küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılamaz” hükmünü içeren 9/g maddesine dayanarak bilgisayar oyunlarının incelenip, değerlendirilmesi amacıyla akademisyenlerden ve uzmanlardan oluşan bir komisyon kurdu. Komisyon 56 bilgisayar ve demoları inceleyerek yoğun şiddet, hırsızlık, argo, kan, cinsellik, alkol, uyuşturucu kullanımı gibi temalar içeren Grand Theft Auto (GTA), Hitman, Bloodrayne, Battlefield Vietnam, The Godfather 1-2, Metin 2 adlı oyunların internet kafelerde oynatılmasının sakıncalı olacağını belirten bir rapor hazırlayıp, valilik makamına sundu.

Sadece 18 yaş üstü için uygun bulunan bu oyunların internet kafelerde oynatılmamasını kararlaştıran Valilik oyun yasağını kafe sahiplerine yazıyla duyurdu. Ayrıca web sitesinden ilan ederek kararı uygulamaya geçirdi. İnternet sitelerinin bu karar sonrası bu oyunları sildiği belirtildi.

YASAKLANAN OYUNLAR VE İÇERİKLERİ:

Valilik sitesinde oyunlarla ilgili şu açıklamalar yeraldı:

* GRAND THEFT AUTO (GTA): Gangsterlerin, çete üyelerinin karıştıkları tüm illegal faaliyetleri (hırsızlık, banka soygunu, cinayet, uyuşturucu, alkol, fuhuş vb.) konu alan bir oyun.

* HITMAN: Öldüreceği şahıslara yaklaşmak için etrafındaki şahısları da öldüren bir tetikçiyi konu alan oyun.

* BLOODRAYNE 1-2 : Vampirlere karşı özellikle kesici aletlerle yapılan mücadele ve aksiyon oyunu.

* BATTLEFIELD VİETNAM: Vietnam savaşını konu alan ve çok çeşitli harp silahlarının kullanıldığı savaş oyunu.

* THE GODFATHER 1-2: Mafyanın illegal faaliyetlerini konu alan çete ve gangster oyunu.

* METİN 2: Planlanmış cinayetler kan ve öfke savaş oyunu. Çeşitli cinayetleri normal bir olay gibi gösteriyor.

Kaynak: Hurriyet.com.tr – Coşkun YAMAN – DHA – 04.01.2016

Erzurum’da bazı bilgisayar oyunlarına yasak

Erzurum Valiliği, ildeki internet kafe ve oyun salonlarında çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimlerine olumsuz etkisi olduğu gerekçesiyle bazı bilgisayar oyunlarına yasak getirdi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, “İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik” kapsamındaki atari, playstation, televizyon atarisi ve oyun kabinleri bulunduran kentteki işyerleri hakkında bazı düzenlemeler yapıldığı belirtildi.

Bu kapsamda, 14 yaşından küçük olanların ancak yanlarında veli veya vasileriyle bu işyerlerine girebileceği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“15 yaşından küçükler, yanlarında veli veya vasi olmadan akşam saat 8.00’den sonra işyerlerine alınamazlar. İşyerlerinde uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden, çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılamaz.

Okulların açık olduğu günlerde, 08.00 ila 18.00 saatleri arasında 18 yaşından küçük, ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin okul kıyafeti ile işyerlerine alınmaları yasaklanarak bunları belirten levhaların görünebilir yerlere asılması zorunluluğu getirilmiştir.

İŞTE O OYUNLAR

Ayrıca, il genelinde 18 yaşından küçüklerin internet kafe ve elektronik oyun yerlerinde çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimlerine olumsuz etkisi olduğu tespit edilen Bloodrayne, Bloodrayne 2, Grand Theft Auto (GTA), Epidos from Liberty City, San Andreas, Grand Theft, Auto 3, Grand Theft Auto 2, Grand Theft Auto (Add ON), Hitman, Global Operations, Sniper Elite, Battlefield Vietnam, Wolfenstein, The Godfather, The Godfather II, Metin2, Knight Online, Call Of Duty, Half Life isimli oyunların oynanmasının yasaklanmasına, yasaklara uymayan işletmeci ve sorumlular hakkında fiilleri ayrı bir suç teşkil etmiyorsa ’emre aykırı davranış’tan idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.”

Kaynak: A.A – 05.02.2016

Yorumunuzu Yapın "İnternet kafelerde bir çok oyuna yasak geliyor"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien