İngiliz Bilim İnsanları: ‘Parayla saadet olur’

para mutlu eder mi tartismasi suruyorİngilizce yayınlanan Psychological Science dergisindeki Sandra C. Matz, Joe J. Gladstone ve David Stillwell imzalı makalede, parayla mutluluk satın alınabileceği belirtildi. Makalede “Onlarca yıl para ile mutluluk arasında bir bağlantının olmadığı yönündeki araştırmaların aksine, son bulgular doğru kullanılması halinde paranın mutluluğu arttırdığını gösterdi.” dedi.

ÖNEMLİ OLAN HARCAMA ŞEKLİ

Altı ayda 625 kişinin yaptığı 75 bin bankacılık işlemini inceleyerek gerçekleştirilen araştırma sonucunda, kendi kişilikleri doğrultusunda harcamalar yapan kişilerin daha mutlu olduğu ortaya çıktı. Bu bağlamda bilim insanları mutlu olmak için sahip olunan para miktarının değil, harcama şeklinin önemli olduğunu kaydetti.

Araştırmada trafik cezası veya kumar harcaması yapanların daha nevrotik, eğlence ve seyahat harcamaları yapanların dışa dönük, evcil hayvan ve hayır işleri için para harcayanların uyumlu kişilik özelliklerine sahip olduğu gözlemlendi ve bu özelliklere paralel harcama yapıldıkça mutluluk oranının arttığı izlendi.

Kaynak: Haberler.com

Yorumunuzu Yapın "İngiliz Bilim İnsanları: ‘Parayla saadet olur’"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien