BTK’dan ‘kumar siteleri perdelenmiyor’a yalanlama

BTK kumar perdelemeleri konusunda bilgilendirme yaptıKonuyla ilgili BTK‘dan yapılan yazılı açıklamada Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından kumar gibi toplumda kötü alışkanlık yaratan sitelerin yasaklandığını bildirerek aksi yönde çıkan haberlerin asılsız olduğunu bildirdi.

Konu ile ilgili BTK’dan yapılan yazılı açıklamada, basın organlarında ve internet sitelerinde Milli Piyango İdaresi‘nin yasadışı yollardan oynatılan kumar faaliyetlerine yönelik Telekominikasyon İletişim Başkanlığı tarafından hiçbir tedbir alınmadığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek bu haberlerin maksatlı olarak çarpıtılmış bilgi ve gerçekdışı iddialardan oluştuğu kaydedildi.

BTK’nın açıklamasında “İddiaların aksine, özellikle son zamanlarda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı 5651 sayılı Yasanın 8. Maddesinde düzenlenen katalog suçlardan birisi olan “Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama” suçunun internet ortamında işlenmesini önlemek amacıyla yoğun ve etkin bir mücadele yürütme gayreti içindedir” ifadeleri yer aldı.

BTK, kumar sitelerinin 2014 öncesinde kapatılmasının arttığının altını çizerek “Yasadışı kumar sitelerine tedbir alınması konusundaki mücadele özellikle 2014 yılından itibaren daha da hızlandırıldığına dikkatleri çekmek isteriz. Bu kapsamda Başkanlığımızca 2008 yılından günümüze kadar yasadışı kumar oynatmaları nedeniyle kapatılan internet sitelerinin %80’inden fazlasının 2014 yılı ve sonrasında gerçekleştirilmiştir” açıklamasında bulundu.

BTK’nın açıklamasında ayrıca şunlar belirtildi: “Bu kapsamda, 2008 yılından itibaren 2015 yılı sonuna kadar Milli Piyango İdaresi’nden Başkanlığımıza gelen tüm ihbarların değerlendirilmesi sonucu ihbarlarda yer alan internet adreslerinin %59’unda yasadışı kumar oynama suçunun işlendiğine karar verilerek bu içeriklere yönelik erişim engelleme uygulanmıştır. Diğer yandan, 2015 yılı sonuna kadar Milli Piyango İdaresi’nden Başkanlığımıza gelen ihbarlar sonucu gerçekleştirilen erişim engellemesi uygulamalarının büyük çoğunluğunun 2014 yılı ve sonrasında yapılmış olması Başkanlığımızın yasadışı kumar sitelerine yönelik yürüttüğü mücadeleye son yıllarda daha büyük önem ve hız verdiğinin göstergesidir.”

Yorumunuzu Yapın "BTK’dan ‘kumar siteleri perdelenmiyor’a yalanlama"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien